vineri, 16 martie 2012

AC MILNA vs Fc Barcelona, in sferturi

In sferturile competitiei Champions League AC MILAN va da piept cu FC Barcelona, echipa care a mai intalnit-o in grupele acestei competitie in sezonul actual.
Cele doua echipe au prestat un joc frumos cu ocazii in ambele meciuri.Pe Cap Nou au remizat 2-2.
In retur insa FC Barcelona s-a impus cu scorul de 3-2.
Cele doua mergand mai departe in optimi de finala Barcelona de pe primul loc cu 16 puncte urmata de
AC MILNA cu 9 puncte.
Asadar cele doua echipe se vor intalni din nou in sferturi.Speram ca ambele vor presta un joc bun si va fi o dubla mansa spectaculoasa incheiata cu calificarea lui AC MILAN.
FC Barcelona şi AC Milan s-au întîlnit de 13 ori în cupele europene. Catalanii au cîştigat de 5 ori, Milan de 4 ori şi 4 partide s-au încheiat la egalitate.

59/60: CCE, Barcelona-Milan 5-1, 2-0;
89: Supercupa Europei: Milan-Barcelona 1-0; 1-1;
1994, finala UCL: Milan-Barcelona 4-0;
2000/2001, grupe: Milan-Barcelona 3-3/2-0;
2004/2005, grupe: Barcelona-Milan 2-1/0-1;
2005/2006: semifinale UCL: Barcelona-Milan 0-0/1-0;
2011/2012: Barcelona-Milan 2-2/2-3